چک لیست مصاحبه با مشتری

چک لیست مصاحبه با مشتری در استارتاپ

شما در مقاله قبلی با چگونگی و لزوم مصاحبه با مشتریان و پیدا کردن مشکلی که حل میکنید آشنا شدید، در این آموزش با چک لیست مصاحبه با مشتری که سوالات و مراحل انجام مصاحبه است آشنا می‌شوید.

در مرحله قبل یعنی طراحی بوم، شما ۳ مشکل اساسی که مشتریان اولیه شما دارند پیدا کردید. حال وقت آن است که در مصاحبه به این پی ببرید که فرض‌تان درست بوده است یا خیر. شما در مصاحبه مشکل باید به چهار سوال اساسی جواب دهید.

 1. چگونه مشتریان اولیه خود را شناسایی کنید؟ آن‌ها چه خصوصیاتی دارند؟
 2. مشتریان چگونه سه مشکل شما را رتبه‌بندی می‌کنند؟
 3. میزان اولویت بندی آن‌ها نسبت به مشکلاتی که پیدا کرده‌اند چیست؟ حتما باید باشد؟ خوب است که باشد؟ نیازی نیست؟
 4. مشتریان هم اکنون این مشکل را چگونه حل می‌کنند؟

در هنگام مصاحبه به این نکات توجه کنید:

 • بهتر است که مصاحبه را چهره به چهره برگزار کنید، به این خاطر که مصاحبه فیزیکی شما را به مشتری خود نزدیکتر می‌کند.
 • سعی کنید مکانی که انتخاب میکنید بی طرفانه باشد، پیشنهاد ما جایی مانند کافی شاپ است، بردن مصاحبه به دفتر کار مشتری، مصاحبه را خشک‌تر میکند و مصاحبه تبدیل به ارائه محصول می‌شود. ولی بگذارید مشتری هر جایی که راحت‌تر است در نظر بگیرد. 
 • از مشتری درخواست زمان کافی کنید، معمولا ۳۰ دقیقه زمان مناسبی است ولی اگر به زمان بیشتری نیاز دارید حتما به مشتری شفاف بیان کنید.
 • سعی کنید مصاحبه را تنها انجام ندهید تا اگر شما چیزی را فراموش کردید، فرد دوم یادآور شود.
 • سعی کنید از ضبط کردن صدای مشتری پرهیز کنید زیرا معمولا افراد محافظه کار می‌شوند و ممکن است از دادن اطلاعات لازم خودداری کنند.
 • سعی کنید حتما بلافاصله بعد از مصاحبه، آن را جمع بندی و یادداشت کنید.

روند برگزاری یک مصاحبه چگونه است؟

 1. ابتدا از فرد به خاطر فرصتی که در اختیار شما قرار داده تشکر کنید و دورنمایی از آن چه که می‌خواهید انجام دهید بیان کنید و نظر فرد را در مورد روند انجام مصاحبه جویا شوید. (۲ دقیقه)
 2. اطلاعات لازم درباره شناسایی مشتریان اولیه را از وی بپرسید، سعی کنید مشتری خود را بهتر بشناسید تا بعدا بتوانید آن‌ها را بر اساس خصوصیات‌شان دسته‌بندی کنید. (۲ دقیقه)
 3. سه مشکلی را که پیدا کرده‌اید در قالب یک داستان بیان کنید. (۲ دقیقه)
 4. نظر مشتری را در مورد مشکل‌هایی که بیان کردید جویا شوید، از مشتری بخواهید این ۳ مشکل را برایتان بازتر کند و اولویت‌بندی کند. (۵ دقیقه)
 5. نظر مشتری را در مورد هر مشکل جویا شوید و بپرسید که وی هم اکنون این مشکلات را چگونه حل میکند؟ بگذارید تا جایی که می‌شود وارد جزئیات شوند، به لحن و تن صدای آنها توجه کنید و اینکه آنها هر کدام از مشکلات شما را چگونه اولویت‌بندی می‌کنند. (۱۵ دقیقه)
 6. جمع‌بندی، مصاحبه مشکل در این مرحله به پایان رسیده است ولی از مشتری درخواست کنید که این فرصت را به شما بدهد تا با وی، برای مصاحبه راه حل و گرفتن نظرات بیشتر در تماس باشید. همچین در صورت نیاز درخواست کنید که آیا می‌تواند شما را به افراد بیشتری معرفی کند یا خیر. (۲ دقیقه)
 7. نتایج بدست آمده را بلافاصله یادداشت کنید.
خواندن
فروش در استارتاپ‌‌‌ ها و نکات فروش آنلاین

در پایان سعی کنید که مصاحبه‌های خود را به صورت هفتگی مرور کنید و مصاحبه را برای هفته آینده بهینه‌تر کنید به عنوان مثال اگر پی بردید که دسته خاصی از مشتریان اصلا مشکلی که شما پیدا کرده اید برایشان مهم نیست فعلا آن‌ها را کنار بگذارید. مصاحبه‌ها را برای رسیدن به روندی یک دست و همگانی ادامه دهید، تا جایی که یقین کنید که چیز جدیدی در مورد مشکل برای یادگیری نیست و فرضیات شما درست بوده است، ولی به خاطر داشته باشید که کمتر از ۱۰ مصاحبه انجام ندهید.

امید واریم که چک لیست مصاحبه با مشتری به شما کمک کرده باشد.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام

ایران استارتاپی شوید!

عضو آکادمی ایران استارتاپ شوید تا آموزش‌ها و وبینارهای ما را رایگان دریافت کنید.