پیج رنک گوگل چیست

پیج رنک گوگل چیست و راه های افزایش پیج رنک گوگل چه هستند؟

مفهوم پیج رنک گوگل

آیا می‌توانیم در زمان کوتاهی وب‌سایت خود را به صفحه نخست نتایج جست‌وجو گوگل برسانیم؟ بله، اما باید با مفهوم پیج رنک گوگل و الگوریتم پیج رنک آشنا باشیم. بعد هم با تلاش فراوان، مهارت در بهینه‌سازی و البته کمی شانس، به صفحه اول نتایج گوگل برویم. اگر می‌خواهید بدانید پیج رنک گوگل چیست ، محاسبه پیج رنک گوگل ، راه های افزایش پیج رنک گوگل چه هستند، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

پیج رنک گوگل چیست

پیج رنک (PageRank) که آن را به‌اختصار PR می‌نامند، فرمولی ریاضیاتی است که کمیت و کیفیت صفحه‌هایی که به یک صفحه مشخص در وب لینک داده‌اند بررسی کرده و از این طریق ارزش صفحه را تعیین می‌کند. در یک جمله، هدف پیج رنک تعیین اهمیت نسبی هر صفحه مشخصی در شبکه است. اما مفهوم پیج رنک از چه زمانی و کجا شکل گرفت؟

سرگی برین (Sergey Brin) و لری پیج (Larry Page)، هم‌بنیان‌گذاران گوگل، پیج رنک را در سال ۱۹۹۷ میلادی و در قالب بخشی از پروژه تحقیقاتی در دانشگاه استنفورد راه انداختند. آن‌ها در پاسخ به پیج رنک گوگل چیست و درباره انگیزه خود از کار روی این پروژه گفتند: «هدف اصلی ما بهتر کردن کیفیت موتورهای جست‌وجو وب است.» این جمله ما را به نکته مهمی می‌رساند. اینکه موتورهای جست‌وجو از همان اول، مثل گوگل امروزی کارایی نداشتند. موتور جست‌وجوهای اولیه مانند یاهو و آلتاویستا اصلا خوب کار نمی‌کردند. نتایج آن جست‌وجوها معمولا هیچ ربطی به عبارت مورد جست‌وجو نداشت!

هدف الگوریتم پیج رنک حل این مسئله با استفاده از نمودار استناد (لینک) وب بود. آن‌ها نمودار استناد را منبع مهمی می‌دانستند که در موتور جست‌وجوهای آن روز وب نادیده گرفته شده بود. ایده اولیه مفهوم پیج رنک از شیوه دانشمندان در قیاس اهمیت مقاله‌های علمی گرفته شد؛ یعنی با بررسی تعداد سایر مقاله‌های علمی که به آن مقاله علمی خاص ارجاع داده‌اند. سرگی و لری از این مفهوم استفاده کرده و با ردگیری لینک‌های بین صفحه‌های وب، پیج رنک را ابداع کردند.

محاسبه پیج رنک گوگل یا الگوریتم پیج رنک گوگل چگونه کار می‌کند

گوگل موقع محاسبه پیج رنک صفحه مشخصی در وب، سه عامل را مدنظر قرار می‌دهد که عبارت‌اند از:

  • کمیت و کیفیت صفحه‌های لینک‌دهی‌شده ورودی
  • تعداد لینک‌های خروجی در هر صفحه لینک‌دهی‌شده
  • پیج رنک هر صفحه لینک‌دهی‌شده

برای نمونه تصور کنید که صفحه ج دو لینک دارد: یک لینک از صفحه الف و یک لینک از صفحه ب. صفحه الف قوی‌تر از صفحه ب است و لینک‌های خروجی کمتری هم دارد. این اطلاعات را به الگوریتم پیج رنک می‌دهیم و پیج رنک صفحه ج را به دست می‌آوریم.

میرایی (damping factor)

فرمول پیج رنک عامل به ‌اصطلاح میرایی (damping factor) هم دارد که احتمال کلیک مداوم کاربر روی لینک‌ها هنگام مرور وب را ارزیابی می‌کند. این عامل با هر بار کلیک روی لینک کاهش پیدا می‌کند. برای نمونه تصور کنید در اولین صفحه‌ای که می‌بینیم، احتمال کلیک روی یک لینک فرضی بسیار بالاست. اما وقتی به صفحه بعدی می‌رویم، احتمال کلیک روی یک لینک فرضی دیگر کاهش می‌یابد و همین طور الی آخر.

خواندن
معرفی ابزارهای سئو برای بهینه سازی و آنالیز وب

با در نظر داشتن این امر، با هر بار تکرار الگوریتم پیج رنک امتیاز کلی هر صفحه ضرب‌در عامل میرایی می‌شود. عامل میرایی را به‌طور معمول ۰٫۸۵ در نظر می‌گیرند. برای نمونه اگر وب‌سایت بزرگ و معتبری، از طریق سه صفحه دیگر و در پس چهار لینک میانی، به یک صفحه فرضی لینک بدهد، ارزش آن لینک آخری آن‌قدر پایین می‌آید که آن صفحه آخر به‌سختی متوجه وجودش می‌شود. اما اگر با واسطه یک صفحه و در پس دو لینک میانی به همان صفحه لینک داده شود، تأثیر به‌سزایی روی آن صفحه خواهد داشت.

محاسبه پیج رنک گوگل پیج رنک گوگل چیست راه های افزایش پیج رنک گوگل

راه های افزایش پیج رنک گوگل چه هستند؟

حالا که متوجه شدیم پیج رنک گوگل چیست برای اینکه در کمتر از یک سال بتوانیم به صفحه نخست نتایج جست‌وجوی گوگل برسیم، به تلاش فراوان، مهارت و کمی هم شانس احتیاج داریم. پس اگر می‌خواهید وب‌سایت خود را در صفحه اول گوگل ببینید، راه های افزایش پیج رنک گوگل را دنبال کنید:

۱. پایه را قوی کنید

معماری یا ساختار کلی وب‌سایت خود را درست کنید. ساختار ضعیف اطلاعات می‌تواند حتی بهترین کمپین‌های سئو را هم مختل کند. اگر گشت‌وگذار در وب‌سایت شما برای کاربران و همین طور گوگل دشوار باشد، رتبه وب‌سایت حتما آسیب می‌بیند. مسئله محتوای تکراری هم در پیج رنک بسیار مهم است. رایج‌ترین مشکلی هم که در این زمینه وجود دارد، وجود چندین نسخه از یک صفحه مشخص در وب‌سایت است. برای مثال گوگل این چهار صفحه را چهار صفحه مختلف با محتوای یکسان در نظر می‌گیرد:

http://www.yousite.com

https://www.yousite.com

http://yousite.com

https://yousite.com

این مسئله را با تصحیح قوانین ریدایرکت در فایل .htaccess حل کنید.

۲. وب‌سایت را برای موبایل بهینه‌سازی کنید

گوگل اول ایندکس وب‌سایت در موبایل را بررسی می‌کند پس برای محاسبه پیج رنک گوگل ، وب‌سایت شما باید ابتدا از آزمون موبایل‌پسند بودن سربلند بیرون بیاید. به این فکر کنید که کاربرها در وب‌سایت شما چه می‌کنند؟ آن‌ها باید بتوانند کارهای موردنظر را در محیط موبایل راحت و بدون دشواری انجام بدهند. آیا کاربران وب‌سایت شما برای دسترسی به خدمات و محصولات‌تان، مدام در وب‌سایت سرگردان هستند؟ آیا مدت زیادی طول می‌کشد تا تصویرهای وب‌سایت بارگذاری شوند؟ آیا می‌دانستید گوگل سرعت صفحه را به‌عنوان عامل رتبه‌بندی جست‌وجو موبایلی در نظر می‌گیرد؟

۳. سرعت را افزایش بدهید

یکی از راه های افزایش پیج رنک گوگل این است که پیش از بارگذاری تصویر، با استفاده از ابزارهای فشرده‌ساز و بهینه‌ساز تصویر، آن را بهینه‌تر کنید. ابعاد فایل تصویر باید با فضای موردنظر در صفحه وب سازگار بوده و ظاهر مرتب و ساختاریافته‌ای به آن بدهند. قبل از آنکه کلی فایل‌های جاوا اسکریپت و CSS در سایت خود بارگذاری کنید، مطمئن شوید که واقعا به آن امکانات اضافی نیاز دارید، چون این فایل‌ها سرعت وب‌سایت را به‌شدت کاهش می‌دهند. با کوچک‌کردن فایل‌ها هم می‌توانید سرعت‌شان را افزایش بدهید. اگر امکانش وجود دارد، چند اسکریپت را در قالب یک فایل تکی ادغام کنید. به این صورت، فقط یک فراخوانی از سرور برای بارگذاری همه اسکریپت‌ها صورت می‌گیرد.

۴. روی لینک‌ها کار کنید

یکی از راه های افزایش پیج رنک لینک بیلدینگ است. هم لینک‌های ورودی و هم خروجی، تأثیر فراوانی بر رتبه وب‌سایت شما خواهند داشت. اما خیلی از صاحبان وب‌سایت توجهی به لینک‌های خراب نمی‌کنند. این امر می‌تواند تجربه کاربری ناخوشایندی ایجاد کند. با استفاده از ابزارهایی مانند W3C Link Checker به‌راحتی می‌توانید خطاهای ۴۰۴ را شناسایی کرده و آن‌ها را درست کنید. با استفاده از ابزار Google Alert هم از ارجاع‌هایی که به وب‌سایت شما می‌شود مطلع شوید. اگر لینک این ارجاع‌ها برداشته شد، با وب‌مستر مربوطه تماس بگیرید و از او بخواهید ارجاع را به لینک تبدیل کند.

خواندن
بازاریابی درونگرا ( Inbound Marketing ) چیست؟

۵. بهینه‌سازی داخلی انجام بدهید

برای محاسبه پیج رنک گوگل باید به گوگل بگویید صفحه‌های وب‌سایت شما درباره چه هستند. برای هر صفحه عنوان منحصربه‌فرد و مختصری بنویسید که کاربر با دیدن آن متوجه موضوع آن صفحه شود. برای هر صفحه توضیحات متایی بنویسید که کاربر با خواندنش، روی آن کلیک کند. توضیحات متا اثر مستقیمی بر رتبه وب‌سایت ندارند اما نقش مهمی در میزان کلیک ایفا می‌کنند. بنابراین توضیحات متا باید منحصربه‌فرد و کلیک‌کردنی باشند.

جمع‌بندی

در پاسخ به پیج رنک گوگل چیست گفتیم که فرمولی ریاضیاتی است که ارزش هر صفحه وب را با ارزیابی کمیت و کیفیت صفحه‌هایی که به آن لینک داده‌اند مشخص می‌کند. بعد هم مفهوم پیج رنک را توضیح دادیم. در محاسبه پیج رنک گوگل سه عامل کمیت و کیفیت لینک‌های ورودی، تعداد لینک‌های خروجی و پیج رنک صفحه‌های لینک‌دهی‌شده د نظر گرفته می‌شود. با هر بار تکرار الگوریتم پیج رنک امتیاز کلی هر صفحه ضرب‌در عامل میرایی می‌شود. در نهایت تعدادی از راه های افزایش پیج رنک گوگل را هم با شما به اشتراک گذاشتیم که عبارت‌اند از: تقویت معماری وب‌سایت، بهینه‌سازی برای موبایل، افزایش سرعت وب‌سایت، بازسازی لینک‌های موجود و توجه به سئو داخلی.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام

ایران استارتاپی شوید!

عضو آکادمی ایران استارتاپ شوید تا آموزش‌ها و وبینارهای ما را رایگان دریافت کنید.