هم بنیانگذار استارتاپ

چگونه هم بنیانگذار استارتاپ خود را پیدا کنید؟

هم بنیانگذار استارتاپ خود را پیدا کنید

انتخاب یک هم بنیانگذار استارتاپ مناسب یکی از مهم‌ترین موارد برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی است. یینگ و ینگ، سازنده و فروشنده، خیالباف و عملگرا؛ هر آن چه که می‌خواهید اسم این دو نفر را بگذارید، شما برای آنکه یک کسب‌و‌کار موفق را تاسیس کنید نیاز به یک هم بنیانگذار دارید. هر چند نوآوران تنها و کسانی که به‌ تنهایی دست به ابتکار و خلق چیزی زده‌اند بیشتر مورد‌پسند جوامع ما است، ولی تمام شرکت‌ها و کسب‌و‌کارهای موفق در دنیا با یک تیم حداقل ۲ نفره شروع شده‌اند. 

چرا به یک هم‌تیمی برای شروع استارتاپ خود نیاز دارید؟

شما به دلایل زیر نیاز به یک هم بنیانگذار و شریک دارید:

 • شروع یک استارتاپ سخت است، نه به خاطر آن که شما دانش یا توانایی ساختش را نداشته باشید، از این نظر که آن‌قدر کار برای انجام دادن هست که کم می‌آورید و در نهایت دیگر تعادلی میان کار و زندگی شما باقی نمی‌ماند. بنابراین به کسی نیاز دارید که این حجم کاری را با او تقسیم کنید.
 • زمانی که حجم کاریتان زیاد می‌شود و دیگر تعادلی میان زندگی کاری و شخصی شما باقی نمی‌ماند، برای اینکه کارها را به موقع برسانید، شروع می‌کنید به عجله کردن. عجله‌ باعث بروز اشتباه می‌شود و اشتباهات و خطاها باعث ایجاد استرس خواهند شد. بنابراین به کسی دارید که این استرس را با اون تقسیم کنید.
 • پروسه رفع مشکل نمی‌تواند یک طرفه باشد و همیشه بهتر است افراد با مدل‌های فکری و سلایق مختلف در کنار شما باشند تا در هنگام گرفتن تصمیم‌های مهم تمام جوانب را در نظر بگیرید.
 • هیچ‌کسی به اندازه شما و شریکتان برای کسب‌و‌کارتان دل نمی‌سوزاند. بسیاری از کارمندان‌تان احتمالا زمانی که حجم کارها و سطح استرس بالا رود دیگر برایشان مهم نیست که آیا کارشان به استارتاپ شما ضربه می‌زند یا نه، فقط شمایید که این دلسوزی را خواهید داشت، پس نیاز به هم‌تیمی دارید که مانند شما دلسوز استارتاپ باشد.
هم بنیانگذار استارتاپ

اشتراکات هم تیمی و شریک استارتاپی شما چیست؟

در بسیاری از کسب‌وکارها معمولا اولین دنبال‌کننده، اولین مشتری نیز می‌شود و در بعضی مواقع، حتی هم بنیانگذار استارتاپ. بنیان‌گذاران باید دارای ویژگی‌های مشترک و غیرمشترک باشند. برای آنکه استارتاپ موفق و با ثبات رشد کند باید به دنبال مشترکات زیر باشید :

 • چشم‌انداز: نوع نگاه به آینده و چشم‌اندازی که شریک‌تان از نحوه رشد استارتاپ شما در بازار خواهد داشت بسیار مهم است. به عنوان مثال اگر شما فکر می‌کنید که فرصت‌های زیادی در بازار ایران در حوزه آموزش آنلاین وجود دارد و شریک شما تصوری مخالف این دارد، شما و شریکتان، گزینه‌های مناسبی برای بنیان‌گذاری نیستید.
 • اندازه: شاید همه مثل شما قصد ساختن یک امپراطوری را نداشته باشند و همه شیوه زندگی استارتاپی را نپسندند. درست یا نادرستی در این زمینه وجود ندارد. تنها نکته مهم این است که شما و شریک‌تان باید در یک صفحه در مورد اندازه کسب‌و‌کار خود باشید.
 • تعهد: بنیا‌گذاران از نظر سطح تعهد خود نسبت به استارتاپ باید هم‌تراز باشند. استارتاپ، خانواده یا تحصیلات، کدام یک برای شما در اولویت اول است؟ اگر ایده شما از شروع یک کسب‌وکار، خلق یک شرکت مستحکم و با دوام است و ایده شریک شما فروش استارتاپ بعد از ۲ سال، بعد از مدتی به مشکل خواهید خورد.
خواندن
چالش های استارتاپی | بررسی و راه‌حل هایی برای مقابله

شریک شما مکمل شماست

درضمن استارتاپ‌ها نیاز به داشتن نظرات و طرز فکرهای متفاوت نیز دارند، این تفاوت‌ها، بعدها به شما کمک می‌کنند تا چالش‌ها را از نقطه نظرات متفاوت بررسی کنید که شامل:

 • تخصص: هر استارتاپی حداقل نیاز دارد تا یک شریک فنی، یعنی کسی که تمرکزش ساخت محصول است (استیو وزنیاک) و یک شریک تجاری و فروش (استیو جابز) داشته باشد. درواقع بنیانگذاران باید با داشتن مهارت‌های مختلف همدیگر را کامل کنند.
 • گرایشات: ممکن است که شما فردی باشید که مو را از ماست بیرون می‌کشد(پیرو جزییات) و شریک شما کسی باشد که کلیات برایش مهم باشد، و از جزییات بگذرد (کلی‌نگر). یک استارتاپ موفق، استارتاپی است که هر دوی این گرایشات را داشته باشد.
 • نوع نگاه: هرقدر نوع نگاه‌های شما و شریکتان به موارد مختلف وسیع‌تر و متفاوت‌تر باشد بهتر است. ویندوز در برابر مک، php در برابر .net فیسبوک در برابر توییتر، و در نهایت همیشه شما در مسیر انتخاب بهترین گزینه‌ها هستید.

در انتخاب شریک کاری برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی عجله نکنید. انتخاب هم بنیانگذار مانند انتخاب همسر، حساس و سرنوشت‌ساز است. هیچ‌گاه به خاطر فقط بالا بردن سرمایه استارتاپ خود، اقدام به گرفتن بنیانگذار نکنید، یک بنیان‌گذار به همراه خود ارزش‌های بسیار بیشتری نسبت به سرمایه باید بیاورد.

گای کاوازاکی در یکی از بلاگ های خود، با مطرح کردن راهکاری عملی برای شناسایی بنیانگذار، مثال تست مرکز خرید را می‌آورد و بیان می‌کند که فرض کنید در یک مرکز خرید، بنیان‌گذار احتمالی خود را از دور می‌بینید، در حالی‌که وی هنوز شما را ندیده است. شما ۳ گزینه دارید، ۱- به سرعت و با اشتیاق به سمت وی بروید ۲- منتظر شوید تا به صورت تصادفی رودرو شوید و ۳- از دیدن وی منصرف شوید. اگر حس درونی شما به شما می‌گوید که باید به سرعت و با اشتیاق به سمت وی بروید، این بنیان‌گذار ارزش در نظر گرفتن را دارد. شاید این انتخاب، دومین و برای بعضی مهمترین انتخاب زندگیاشان باشد، پس با آرامش آن را انجام‌ دهید، درست انجامش دهید و یکبار.

کجا هم بنیانگذار استارتاپ خود را پیدا کنیم؟

تا اینجای کار شما لزوم پیدا کردن یک شریک را برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی درک کرده‌اید، خصوصیاتی که باید در هنگام پیدا کردن وی توجه کنید را فهمیده‌اید، با روش‌هایی که متوجه شوید که مناسب یکدیگر هستید آشنا شده‌اید ولی احتمالا سوالی که برایتان پیش‌مده این است که فرد مورد نظر را کجا می‌توانم پیدا کنم؟

 • شبکه‌سازی کنید، همان‌طور که برای پیدا کردن سرمایه‌گذار شبکه‌سازی می‌کنید برای پیدا کردن شریک نیز این کار را انجام دهید. برای این کار مکان‌های بسیاری وجود دارد، کنفرانس‌های مرتبطی که برگزار می‌شود، تالارها و جلسات بحث‌ و‌ گفتگو، میتاپ‌ها و رویدادهای استارتاپی، همه گزینه‌های مناسبی برای پیدا کردن فرد مورد نظر است.
 • از افرادی که دور و بر خود می‌شناسید غافل نشوید، معمولا دوستان هم‌دانشگاهی شما به واسطه شناختی که از آن‌‌ها پیدا کرده‌اید و صمیمیتی که با آن‌ها دارید یکی از بهترین گزینه‌هاست.
 • اگر ‌در افراد اطرافتان چنین شخصی را ندارید، در رویدادهای دانشگاهی شرکت کنید یا با اساتید و مدیران انجمن‌های دانشگاهی در ارتباط باشید. این افراد معمولا با فارغ‌التحصیلان و افراد مستعدی که مانند شما به دنبال شریک می‌گردند، در تماس‌اند.
 • با همکاران قبلی تماس برقرار کنید، شاید آن‌‌ها نیز منتظر فرصت مناسبی باشند که از کارشان بیرون آمده و کسب‌و‌کار خود را شروع کنند. بنابراین آن بهانه را بهشان بدهید.
 • اگر در شهرتان خبری از رویداد مرتبط نیست، به شهرهای فعال‌تر در حوزه استارتاپی بروید. جای خود را عوض کنید.
خواندن
تفاوت کار کردن در استارتاپ با شرکت های بزرگ
در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام

ایران استارتاپی شوید!

عضو آکادمی ایران استارتاپ شوید تا آموزش‌ها و وبینارهای ما را رایگان دریافت کنید.