معرفی ابزارهای سئو برای بهینه سازی و آنالیز وب

معرفی ابزارهای سئو برای بهینه سازی و آنالیز وب

آشنایی با ابزارهای سئو و بهینه سازی و آنالیز وب

حتما شما هم وب‌سایت‌های معتبری را دیده‌اید که توانسته‌اند در زمینه دیجیتال مارکتینگ و در مدت کوتاهی، ترافیک زیادی جذب کرده و به صفحه اول نتایج گوگل بروند. آن‌ها چگونه چنین کرده‌اند؟ پاسخ در دو کلمه « ابزارهای سئو » نهفته است. اگر از این ابزارها به‌درستی استفاده شود، معجزه می‌کنند! در این مقاله شما را با برخی از مهم‌ترین ابزارهای سئو و بهینه سازی و آنالیز وب آشنا می‌کنیم.

ابزارهای سئو برای بهینه سازی و آنالیز وب

۱. گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یا تحلیل‌گر گوگل، برنامه آنالیزی است که آمار زمان حقیقی و تحلیل تعامل کاربر با وب‌سایت را عرضه می‌کند. گوگل آنالیتیکس می‌تواند انواع رسانه‌های دیجیتال را ردگیری کرده و به سایر ابزارهای گوگل مانند سرچ کنسول نیز متصل شود. صاحب وب‌سایت با استفاده از امکانات رایگان گوگل آنالیتیکس می‌تواند رفتار بازدیدکنندگان هنگام گشت‌وگذار در وب‌سایت را مورد تحلیل قرار داده و به این وسیله، متوجه عملکرد وب‌سایت خود شده و آن را بهینه‌سازی کند. داده‌هایی که گوگل آنالیتیکس عرضه می‌کند، به‌طور ویژه برای کارشناس‌های دیجیتال مارکتینگ و همین‌طور وب‌مسترها طراحی شده است. آن‌ها می‌توانند با استفاده از داده‌های تحلیلگر گوگل، کیفیت ترافیک دریافتی وب‌سایت و اثربخشی تلاش‌های خود برای بازاریابی دیجیتال را ارزیابی نمایند.

۲. گوگل سرچ کنسول (Google Search Console)

گوگل سرچ کنسول (Google Search Console) یا کنسول جست‌وجو گوگل، همان گوگل وب‌مستر تولز سابق است. صاحبان وب‌سایت می‌توانند با استفاده از این پلت‌فرم رایگان، متوجه دید گوگل نسبت به وب‌سایت خود بشوند و طبق اصول سئوی ارگانیک یا طبیعی، آن را بهینه‌سازی کنند. در گوگل سرچ کنسول می‌توانید دامین‌هایی را ببینید که به وب‌سایت شما لینک داده‌اند؛ عملکرد نسخه موبایل وب‌سایت خود را ببینید؛ جست‌وجوهایی را که کاربر را به وب‌سایت شما ارجاع داده‌اند و همین طور پرترافیک‌ترین جست‌وجوها و صفحه‌های وب‌سایت را ببینید.

مهم‌ترین تفاوت گوگل سرچ کنسول با گوگل آنالیتیکس که هر دو از مهم‌ترین ابزارهای سئو هستند، این است که در سرچ کنسول می‌توانید تأثیر موتورهای جست‌وجو روی وب‌سایت خود را بررسی کنید، اما آنالیتیکس روی چگونگی تعامل کاربران با وب‌سایت شما تمرکز دارد.

۳. گوگل پیج اسپید اینسایتس (Google PageSpeed Insights)

گوگل پیج اسپید اینسایتس (Google PageSpeed Insights) عملکرد هر صفحه مشخص را در نسخه موبایل وب‌سایت و همین طور در نسخه دسکتاپ آن ارزیابی کرده و بعد توصیه‌هایی برای بهبود عملکرد آن صفحه مطرح می‌کند. وقتی صفحه وب‌سایتی را در پیج اسپید اینسایتس تحلیل می‌کنید، شاخص‌های مختلفی درباره عملکرد آن صفحه به‌دست می‌آورید که عبارت‌اند از: امتیاز سرعت وب‌سایت، داده‌های میدانی و داده‌های آزمایشگاهی؛ در نهایت هم توصیه‌هایی برای بهبود سرعت بارگذاری وب‌سایت عرضه می‌کند.

مهم‌ترین عامل در بهبود عملکرد وب‌سایت از نظر پیج اسپید اینسایتس، زمان تعامل (Time to Interactive) است؛ یعنی مدت زمانی که طول می‌کشد تا صفحه وب موردنظر برای کاربر قابل‌تعامل شود. پیج اسپید اینسایتس به وب‌مستر کمک می‌کند تا این عامل را تقویت کند.

۴. ای اچ رفس (ahrefs)

ای اچ رفس (ahrefs) که در وب‌سایتی به همین نام قابل‌دسترس است، در واقع مجموعه ابزاری برای تحلیل بک‌لینک‌ها و سئو است. البته وب‌سایت‌های دیگری هم مانند ای اچ رفس وجود دارند، اما این وب‌سایت یکی از بزرگ‌ترین پایگاه لینک‌ها و ایندکس فوق‌العاده بزرگ است و بالاترین سرعت در به‌روزرسانی ایندکس را دارد.

خواندن
ویزای استارتاپی – شرایط و پیش‌نیازها – قسمت اول

برای استفاده از مجموعه ابزارهای سئو ای اچ رفس باید هزینه زیادی هم پرداخت کنید، اما این وب‌سایت اطلاعاتی مانند امتیاز دومین، تعداد بک‌لینک‌ها، تعداد لینک‌های فالو و نوفالو و… را به‌صورت رایگان در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد.

۵. ماز بار (MozBar)

موزبار (MozBar) افزونه رایگانی برای مرورگرهاست که دسترسی داخلی به معیارهای لینک در وب‌سایت موز و ابزارهای آنالیز وب را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. موزبار هم نسخه رایگان و هم نسخه پولی دارد. البته نسخه رایگان این افزونه نیازهای کارشناس‌های دیجیتال مارکتینگ را تا حد زیادی برطرف می‌کند. ماز سه مسئله را برای کاربران خود حل می‌کند که عبارت‌اند از: تحلیل سرپ یا صفحه نتایج موتورهای جست‌وجو (SERP)، تحقیق درباره وب‌سایت یا رقبای آن و تحلیل لینک. با استفاده از موزبار می‌توانید اطلاعات زیادی درباره دومین آتوریتی، پیج آتوریتی و همین طور نرخ اسپم و تعداد بک‌لینک‌های وب‌سایت خود به دست بیاورید.

۶. اسکریمینگ فراگ (Screaming frog)

اسکریمینگ فراگ (Screaming frog) وب‌سایت دیگری است که ابزارهای سئو را در اختیار کارشناس‌های دیجیتال مارکتینگ و وب‌مسترها قرار می‌دهد؛ مهم‌ترین این ابزارها خزنده (crawler) وب‌سایتی است که داده‌ها را استخراج کرده، مسائل رایج سئو را بررسی کرده و بر آن اساس به شما کمک می‌کند سئوی داخلی وب‌سایت خود را تقویت کنید. برای استفاده از خدمات کامل اسکریمینگ فراگ هم باید هزینه پرداخت کنید، اما با حساب رایگان این وب‌سایت هم می‌توانید خزنده را دانلود کرده و تا ۵۰۰ آدرس اینترنتی را بررسی کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله تعدادی از مهم‌ترین ابزارهای سئو برای بهینه سازی و آنالیز وب را به شما معرفی کردیم که عبارت بودند از: گوگل آنالیتیکس، گوگل سرچ کنسول، گوگل پیج اسپید اینسایتس، وب‌سایت ای اچ رفس، افزونه موزبار و خزنده معروف اسکریمینگ فراگ. با ثبت‌نام در این وب‌سایت‌ها و استفاده از ابزارهای سئو آن‌ها، می‌توانید سرعت و عملکرد وب‌سایت خود را بهینه‌سازی کرده و در نتیجه ترافیک طبیعی بیشتری جذب کنید. نظر خود را درباره هرکدام از این ابزارها و تأثیری که روی عملکرد وب‌سایت شما داشته‌اند، با ما هم به اشتراک بگذارید.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام

ایران استارتاپی شوید!

عضو آکادمی ایران استارتاپ شوید تا آموزش‌ها و وبینارهای ما را رایگان دریافت کنید.