مصاحبه مشتریان در مورد راه حل استارتاپ

مصاحبه مشتریان در مورد راه حل استارتاپ خود

مصاحبه مشتریان در مورد راه حل بعد از مصاحبه مشکل قرار می‌گیرد.

تا اینجای کار اگر قدم به قدم با ما پیش رفته باشید، بوم ناب خود را درست کرده‌اید و مصاحبه پی بردن به مشکل را برای اعتبارسنجی مشکل و مشتری انجام داده‌اید. تا اینجای کار باید بتوانید به سوال‌هایی زیر پاسخ دهید زیرا به جواب آن‌ها برای مصاحبه راه‌حل نیاز دارید.

 1. مشتریان اولیه شما چه کسانی هستند و چه خصوصیاتی دارند؟ آیا می‌توانید آنها را توصیف کنید؟
 2. مشکل شماره یکی که همه مشتریان شما به آن اشاره کردند چیست؟

سپس به سوال‌های زیر نگاهی بندازید زیرا باید جواب آن‌ها را در این مرحله بیابید:

 1. حداقل ویژگی محصولی که باید هنگام انتشار اولیه محصول بسازید چیست؟
 2. آیا مشتری برای این ویژگی پولی پرداخت میکند؟
 3. میزان پولی که مشتریان توانایی پرداخت آن را دارند چقدر است؟

ما مصاحبه راه‌حل را دست خالی انجام نخواهیم داد بلکه برای شرح راه‌ حلی که در نظر گرفته‌ایم یک دمو از محصول‌مان تهیه می‌کنیم. منظور از دمو، هر چیزی است بتواند راه حل ما را به خوبی شرح دهد و نماینده راه حل ما باشد. هدف از دمو محصول، به تصویر کشیدن راه حلی است که شما برای مشکل در نظر گرفته‌اید. بسیاری از مشتریان شما مشکل را به خوبی می‌توانند شرح دهند ولی در به تصویر کشیدن راه حل مشکل خواهند داشت.

برای وب اپلیکیشن‌ها، موکآپ‌ها بهترین روش برای به تصویر کشیدن راه حل هستند. این را در نظر بگیرید که موکآپی که دستی کشیده شده باشد و یا با فتوشاپ درست شده باشد از نداشتن موکآپ بهتر است.

موکاپی که درست می‌کنید باید وِیژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • باید قابل فهم باشد
 • باید واقعی به نظر برسد
 • باید بتوان سریع تغییرش داد

سعی کنید در موکآپ خود از اطلاعات و محتواهای واقعی به جای داده‌های صفحه پر کن استفاده کنید. این محتواست که به طراحی شما جهت می‌دهد، طراحی بدون حضور محتوا طراحی نیست بلکه چیدمان است.

برای هر کدام از مشکلاتی که پیدا کرده‌اید یک دمو بسازید تا در هنگام مصاحبه به مشتری نشان دهید.

شما حالا آماده انجام مصاحبه راه‌حل هستید. احتمالا اگر ما را از فصل قبل دنبال کرده باشید، از بعضی مشتریان خود در مصاحبه مشکل اجازه گرفته‌اید که جلسه‌ای هم برای گرفتن نظرات بیشتر بگذارید. اگر آنها شرایط مشتری اولیه شما را دارند با آنها تماس بگیرید تا برای یک جلسه مصاحبه راه ‌حل وقت بگیرید. در صورت توان تعدادی مشتری جدید نیز به برنامه مصاحبه‌های خود اضافه کنید، هدف این است که چند نفر که از شما ذهنیت قبلی ندارند نیز دمو و سناریو شما را ببینند.

انجام روند مصاحبه مشتریان در مورد راه حل به شرح زیر است:

 1. خوش‌آمد‌گویی و تشکر بابت اینکه وقت گذاشتند و توضیح روند انجام مصاحبه (۲ دقیقه)
 2. مانند مصاحبه مشکل سعی کنید تا برای مشتریانی که جدید اضافه شده‌اند اطلاعات اولیه درباره خودشان بگیرید تا بتوانید مشتریان را از نظر خصوصیات مختلف دسته‌بندی کنید. (۲ دقیقه)
 3. برای مشتریان جدید و قدیمی خود یکبار دیگر ۳ مشکلی را که براساس اطلاعات جدید کشف کرده‌اید به صورت داستان بیان کنید. (۲ دقیقه)
 4. به سراغ دمو خود بروید و با شرح اینکه برای هر مشکل چه راه حل را یافته‌اید دموی خود را نمایش دهید. نظر مشتری را در مورد دمو و راه حلی که پیدا کرده‌اید نیز جویا شوید.(۱۵ دقیقه)
 5. قیمت‌گذاری خود را در این مرحله تست کنید. قیمت‌گذاریِ درست زمانی اتفاق افتاده است که مشتری پس از دیدن دموی شما با کمی تامل و مقاومت قبول کند. اگر قیمت را قبول کردند از آنها بپرسید که آیا این قیمت را با رضایت قلبی قبول کرده‌اند یا با کمی مقاومت. ضمنا مدل قیمت‌گذاری مجانی را نیز می‌توانید در این مرحله امتحان کنید. (۳ دقیقه)
 6. جمع‌بندی، مانند مرحله قبل از آن‌ها اجازه بگیرید که با آنها در تماس باشید و در صورت امکان حتما از آنها بخواهید که شما را به افراد جدید وصل کنند.(۲ دقیقه)
 7. ثبت اطلاعاتی که به‌دست آورده‌اید، بلافاصله بعد از آنکه مصاحبه تمام می‌شود اطلاعاتی از مصاحبه بدست آورده‌اید را ثبت کنید. (۵ دقیقه)
خواندن
مصاحبه با مشتریان استارتاپ خود

آیا مشکلی دارید که ارزش حل کردن داشته باشد؟

در این قسمت ما به شما کمک می‌کنیم تا به این سوال جواب دهید و حداکثر استفاده را از مصاحبه‌هایی که کرده‌اید داشته باشید.

نتایج به دست آمده از مصاحبه‌های راه حل را به صورت هفتگی بررسی کنید و اگر سناریو مصاحبه‌ای که انجام داده‌اید نیاز به بهبود دارد آن را بهبود دهید. اگر نیاز است تا ویژگی را کم یا زیاد کنید آن را انجام دهید و بر همین اساس دمو خود را به روز کنید. فرضیاتی که برای راه حل در نظر گرفته‌اید را بر اساس اطلاعاتی که دریافت کرده‌اید بسنجید و در نهایت قیمت‌گذاری خود را بهبود دهید.

کار شما زمانی در قسمت مصاحبه راه حل به اتمام رسیده است که بتوانید به سوال‌های زیر پاسخ دهید:

 1. مشتری اولیه خود را از نظر دموگرافی و خصوصیات فردی کامل شرح دهید.
 2. مشکلی پیدا کرده باشید که مشتریان شما اعلام کرده‌ باشند ارزش حل کردن دارد و به آن برخورده‌اند.
 3. بتوانید ویژگی‌های حداقلی برای محصول خود را تعریف کنید.
 4. قیمت‌گذاری پیدا کرده‌اید که مشتری حاضر است بابتش پول پرداخت کند.
 5. و قیمتی که بتوانید حول آن یک کسب‌و‌کار را شکل دهید.

اگر با اطمینان توانستید به سوالات بالا جواب دهید به شما تبریک می‌گوییم زیرا اکنون می‌توانید وارد مرحله بعد و ساخت محصول حداقلی قابل قبول یا MVP شوید و اولین انتشار خود را تجربه کنید. ما در فصل بعد به شرح نحوه ساخت MVP و انتشار اولیه خواهیم پرداخت. این نکته را فراموش نکنید که در مدل استارتاپ ناب هیچ چیزی قطعی نیست و سه ویژگی سرعت، یادگیری و تمرکز را فراموش نکنید زیرا هنوز دارید از مشتریان خود یاد می‌گیرید و بر اساس نظرات آنها محصول خود را بهینه می‌کنید. به طور خلاصه در فصل بعد موضوعات و مراحل زیر را بررسی می‌کنیم:

MVP
در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام

ایران استارتاپی شوید!

عضو آکادمی ایران استارتاپ شوید تا آموزش‌ها و وبینارهای ما را رایگان دریافت کنید.