محصول کمینه پذیرفتنی یا MVP

محصول کمینه پذیرفتنی استارتاپ یا MVP‌ خود را بسازید

محصول کمینه پذیرفتنی یا MVP‌

خب در این قسمت از استارتاپ ناب سری به مفهوم محصول کمینه پذیرفتنی یا MVP‌ می‌زنیم. مفهمومی که اگر کمی در جامعه استارتاپی بوده باشید زیاد به گوش‌تان خورده است. اما محصول کمینه پذیرفتنی واقعا چیست و در چه مرحله‌ای باید آن را ساخت؟

محصول کمینه پذیرفتنی

شالوده و بنیان استارتاپ ناب بیشینه کردن میزان یادگیری است و این یادگیری از مشتریان، محدود به انجام مصاحبه‌ها نمی‌شود بلکه حتی ارائه محصول نیز باید این قاعده را رعایت کند. بیایید نگاهی به روند توسعه محصول بندازیم و ببینیم یادگیری بیشتر در کجاها رخ می‌دهد:

یادگیری در استارتاپ

هر چند که شما در مرحله جمع‌آوری پیش نیازها و توسعه کمی فرصت یادگیری دارید ولی یادگیری اصلی زمانی رخ می‌دهد که شما محصول خود را منتشر کرده‌اید. هدف استارتاپ ناب این است که با کوتاه کردن ۳ مرحله اول و رساندن سریع‌تر شما به مرحله انتشار، یادگیری شما را سریعتر کنیم.

قدم اول کوچک کردن اندازه محصول اولیه شماست و ضمن اینکه کوچک باشد، برای مشتریان پذیرفتنی نیز باشد. محصول کمینه پذیرفتنی در واقع چکیده ارزشی است که ارائه می‌دهید، ارزشی که از همان مشکلی میاید که در مراحل قبل از مشتری فرا گرفتید.

به عنوان مثال، اگر شما قصد ساخت یک ماشین را دارید، محصول کمینه پذیرفتنی یا MVP شما درب ماشین نیست بلکه می‌تواند یک اسکیت باشد. اسکیت همان ارزش جابجایی را به مشتری منتقل می‌کند در حالیکه کمینه و کوچک است.

چگونه یک MVP خوب بسازیم؟

  1. تمام ویژگی‌های محصول خود را حذف کنید مگر آنکه آن ویژگی، محصول پذیرفتنی شما را نپذیرفتنی کند. به مثال ماشین و اسکیت برگردید، قاعدتا حذف کردن چرخ اسکیت امکان پذیر نیست.
  2. با مشکل شماره یکی که در مرحله قبل پیدا کردید شروع کنید، در واقع اگر وظیفه UVP شما دادن وعده‌ای جذاب باشد، وظیفه MVP، ارائه این وعده است.
  3. اگر به یاد داشته باشید در مرحله مصاحبه مشکل، شما مشکلات را به سه دسته تقسیم کردید، آن‌هایی که باید باشند، آن‌هایی که بودن‌شان جالب و خوب است و مشکلاتی که به آنها نیازی نیست. MVP شما فقط باید شامل مشکلات دسته اول باشد یعنی مشکلاتی که واقعا احساس می‌شوند و مشتری بر روی آن تاکید کرده است.
  4. احتمالا شما در خلال مصاحبه‌ها لیست درخواستی از ویژگی‌هایی دارید که مشتریان خواهان آن هستند، مثلا اتصال به سرویس‌های دیگر. این ویژگی‌ها را با توجه به اولویتی که مشتری به آن‌ها داده است می‌توانید در چرخه‌های بعدی انتشار اضافه کنید ولی توجه داشته باشید که اگر ویژگی به اصل ارزشی که شما می‌دهید صدمه می‌زند، آن را حدف نکنید.
  5. بر روی یادگیری تمرکز کنید نه بهینه‌سازی، تمام انرژی شما باید متمرکز بر روی یادگیری شود، بهینه‌سازی سرور و کدهای برنامه می‌تواند زمانی انجام شود که شما محصولی دارید که مشتریان خواهان آن هستند و بابتش پول پرداخت می‌کنند. شما هنوز ریسک پذیرفته نشدن را دارید.

چرخه زندگی مشتری خود را درک کنید و آن را اندازه بگیرید

خوب شما تا اینجا محصول کمینه پذیرفتنی خود را ساخته‌اید و با استفاده از خروجی‌هایی که در قسمت‌های قبل از انجام مصاحبه‌ با مشتریان پیدا کردید بهتر و بیشتر در مورد مشتری خود اطلاعات دارید ولی برای اینکه یادگیری خود از کاربران را بیشینه کنید لازم است تا بتوانید رفتار کاربر را در چرخه‌ای که در محصول طی می‌کند بسنجید. در واقع چرخه زندگی مشتری، مسیری است که کاربر شما از صفحه فرود شما با آن آشنا می‌شود تا زمانی که تبدیل به یک کاربر فعال می‌شود. برای درک این چرخه ما از مدل سنجه‌های دزدان دریایی استفاده می‌کنیم که توسط Dave McClure ابداع شده است. مدل‌های بسیار دیگری برای این کار وجود دارد که بسته به نوع استارتاپ شما مراحل و سنجه‌ها تغییر می‌کنند و ما در دوره‌ی دیگر مفصل به آن‌ها می‌پردازیم.

خواندن
بوم مدل کسب و کار - بخش اول
در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام

ایران استارتاپی شوید!

عضو آکادمی ایران استارتاپ شوید تا آموزش‌ها و وبینارهای ما را رایگان دریافت کنید.