کار کردن در استارتاپ

تفاوت کار کردن در استارتاپ با شرکت های بزرگ

کار کردن در استارتاپ و تفاوت آن با شرکت های بزرگ

کار کردن در استارتاپ با یک شرکت بزرگ، تفاوت بسیاری دارد و این مسئله فقط برای کسی که می‌خواهند بین کار کردن در استارتاپ یا شرکت بزرگ یکی را انتخاب کنند مهم نیست، شما هم به عنوان بنیان‌گذار باید تفاوت این دو را به خوبی بدانید. احتمالا تا اینجا، برخی تفاوت‌های این دو برای شما معلوم شده است، ما در این بخش سعی می‌کنیم تا این موضوع را بیشتر بررسی کنیم و درباره این نکته که استارتاپ نسخه کوچک شده یک شرکت بزرگ نیست، بیشتر می‌نویسیم.

کار کردن در استارتاپ

فعال بودن

فعال بودن یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها برای کار کردن در استارتاپ است. در یک استارتاپ تمام کارها بر دوش اشخاص است و بسیار بدیهی است که تصمیم‌ها و عملکرد یک نفر تاثیرگذار باشد. شما در یک استارتاپ در هر لحظه دست به خلق چیزهای جدید می‌زنید. بنابراین اگر فرد خلاقی نیستید در مقایسه با یک استارتاپ، شاید یک شرکت بزرگ بیشتر مناسب شما باشد. در یک شرکت بزرگ، کارها کمتر وابسته به افراد است و تنها کاری که شما می‌بایست انجام دهید این است که مسائل و مشکلاتی که پیش می‌آید را حل کنید و بر طبق روال‌ها و اهدافی که از قبل تعریف شده عمل کنید.

تاثیر شما به عنوان یک کارمند

همان‌طور که گفتیم، با کار کردن در استارتاپ عملکرد شما به عنوان یک فرد ملموس و تاثیرگذار است تا آنجا که شکست و موفقیت یک استارتاپ می‌تواند وابسته به فعالیت یک فرد شود. بر خلاف آن، در یک شرکت بزرگ اوضاع فرق می‌کند. عملکرد شما حتی در شرایطی که با کیفیت و عالی باشد حتی به حساب هم نمی‎آید و به راحتی از قلم می‌افتید.

انعطاف‌پذیری

ماهیت انعطاف‌پذیری استارتاپ‌ها بر همه روشن است. با کار کردن در استارتاپ اتفاق های غیر‌منتظره زیادی برایتان می‌افتد و شما باید خود را با آن وقف دهید و آن را مدیریت کنید به خصوص در زمان شروع یک استارتاپ، یک روز ممکن است شما در نقش یک فروشنده باشید و یک روز دیگر در نقش برنامه‌نویس. اما در یک شرکت بزرگ اوضاع به این هیجان‌انگیری نیست، چون در یک شرکت بزرگ همه چیز روند آرامی دارد. به شما در یک حوزه خاص اختیارات محدودی داده می‌شود و به همان میزان از شما انتظار می‌رود. کارها تکراری و ثابت است و بعد از مدتی شما در آن کار خبره و با تجربه می‌شوید تا جایی که آن کار برای شما استرسی ندارد. بنابراین برای کار کردن در استارتاپ شما هم باید انعطاف‌پذیر باشید.

یادگیری چیزهای جدید

زمانی که در یک استارتاپ کار می‌کنید فرصت‌های بسیاری برای یادگیری دارید و بیشتر این یادگیری از طریق خود شماست. ممکن است کارهای بسیاری را همزمان انجام دهید و همه آن‌ها ناگهان عوض شوند. در یک استارتاپ فرصت اینکه کسی به شما آموزش دهد وجود ندارد و شما به تنهایی مسٔول بالا کشیدن خود هستید. از طرفی، معمولا با کار کردن در یک شرکت بزرگ تمام چیزی که می‌خواهید تا رشد کنید محیا است. بر خلاف یک استارتاپ که یادگیری شما در آن تصاعدی است، در یک شرکت بزرگ بعد از مدتی یادگیری شما ثابت و کند می‌شود.

خواندن
چگونه هم بنیانگذار استارتاپ خود را پیدا کنید؟

کار تیمی

همان طور که بالاتر توضیح دادیم، در یک استارتاپ تاثیر شما ملموس است، موفقیت شما باعث موفقیت تیم و شکست شما باعث شکست آن می‌شود. در یک شرکت بزرگ شما حتی با فرض آنکه تمام اهداف تعیین شده برای خود را به خوبی انجام دهید، تاثیر خاصی بر روی همکار خود نمی‌گذارید. محیط به قدری از نظر فردی رقابتی است که بعضی وقت‌ها موفقیت شما حتی به پای شخص دیگری ثبت می‌شود.

درآمد

استارتاپ‌ها در مراحل اولیه رشد خود بسیار ریسکی هستند، منابع در آن‌ها محدود است و قاعدتا حقوق کم، پس نمی‌توانید حقوق بالایی انتظار داشته باشید. باید کمی سبک زندگی خود را در یک استارتاپ عوض کنید. اما در صورتی که استارتاپ موفق شود، حقوق و جایگاه شما هم رشد خواهد کرد. اما در یک شرکت بزرگ شما می‌توانید انتظار یک حقوق استاندارد را داشته باشید. این حقوق بر اساس جایگاه شما و صنعتی که در آن هستید تعیین می‌شود و می‌توانید انتظار داشته باشید که با مرور زمان هم بالاتر رود. اما این نکته را در نظر داشته باشید که سلسله مراتب در یک شرکت بزرگ بسیار مهم است و اگر می‌خواهید رشد چشمگیری داشته باشید باید در طول سازمان بالا بیایید، چیزی که معمولا کمی سخت است.

تعهد

کار کردن در یک شرکت بزرگ به شما حس منظم بودن می‌دهد، شما سر ساعت تعیین شده به شرکت می‌آیید و سر ساعت از آن خارج می‌شوید. شما در شروع روز بعد میز کارتان را همان جوری که رها کرده‌اید پیدا می‌کنید. یکی از ویژگی‌های کار کردن در استارتاپ که شاید برای بسیاری جالب نباشد، ساعات کاری طولانی مدت و کار کردن بدون استراحت است. در یک استارتاپ شما باید با تعطیلات آخر هفته و مرخصی‌ خداحافظی کنید، کارها تا حدی به هم وابستگی دارند که اگر شما کار خود را به موقع انجام ندهید باعث تاخیر در کل روال کاری استارتاپ می‌شود.

مزایا

جو کاری یک استارتاپ بسیار دوستانه و غیر رسمی است،‌هر چند گفتیم که از تعطیلات و ساعات کاری خبری نیست ولی استارتاپ‌ها برای بالا بردن کارایی خود، این فعالیت‌‌ها را با چیزهای جذاب و سرگرم کننده دیگر جایگزین می‌کنند. اما از سرویس رفت‌وآمدی و تامین هزینه کنفرانس‌ها دیگر خبری نیست. بودن در یک شرکت بزرگ برایتان مزایا و سرویس‌های حین کار بسیار بیشتری دارد. بیمه عمر‌، عضویت باشگاه و بسیاری مزایای دیگر. بنابراین قبل از کار کردن در استارتاپ به این موضوع فکر کنید.

قوانین دفتری

با کار کردن در استارتاپ تمام تمرکزتان بر روی انجام دادن و تمام کردن کارهاست، خارج شدن از منطقه امن خود و منعطف بودن در کار و سروکار داشتن با تعداد کارهای بسیار، قوانین دفتری یک استارتاپ را تعیین می‌کنند و انجام دادن آن‌ها باعث ارتقا شغلی سریع شما می‌شود. در حالیکه در شرکت‌های بزرگ چیزهای دیگری این قوانین را تعیین می‌کنند. حضور و غیاب و طی کردن نردبان سازمانی و سایر قوانین دفتری مانند نوع لباس پوشیدن و برقراری ارتباطات با دپارتمان‌ها بخشی از این قوانین است.

برند شخصی

داشتن یک یا دو تجربه کاری در یک شرکت بزرگ،‌ کمک زیادی در برند شخصی و رزومه شما ایجاد می‌کنند زیرا شناخته شده هستند. ولی از طرف دیگر یک استارتاپ تا زمانیکه اهداف مهم خود را نزند معمولا شناخته شده نمی‌شود و کسی آن را نخواهد شناخت. کار کردن در یک شرکت یا کار کردن در استارتاپ تصمیمی است که باید بر اساس نوع شخصیت و علایق خود بگیرید. شاید بهتر است که هر دو آن‌ها را تجربه کرده و گزینه‌ای را که بیشتر با شما تطابق دارد انتخاب کنید. در هر صورت تصمیم با شماست. ولی اگر بنیانگذار یک استارتاپ هستید،‌ مهم است که جو و فضای کاری هر دو موجودیت را به خوبی بشناسید تا بتوانید انتظارات افراد را در استارتاپ خود برآورده کنید.

خواندن
آشنایی با روش های استخدام و جذب نیرو در استارتاپ
در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام

ایران استارتاپی شوید!

عضو آکادمی ایران استارتاپ شوید تا آموزش‌ها و وبینارهای ما را رایگان دریافت کنید.