اهداف و نتایج کلیدی OKR

اهداف و نتایج کلیدی OKR در استارتاپ ها چیست و چه کابردی دارد؟

مدل اهداف و نتایج کلیدی OKR در استارتاپ ها

در این مطلب از اهداف و نتایج کلیدی OKR برایتان می‌گوییم. سال‌های اخیر مدل‌های بسیاری برای رسیدن به اهداف سازمانی طراحی و اجرا شده، بسیاری شامل پیچیدگی‌های اجرایی و طراحی می‌شدند و بسیاری دیگر کامل و شامل نبودند. استارتاپ‌ها به دلیل ماهیت چابک بودن بیشترین نیاز را به این مدل‌ها دارند ولی چند مشکل وجود دارد. برخلاف شرکت‌های بزرگ که روال‌های کاری مشخص و فرهنگ سازمانی جا افتاده است، در استارتاپ‌ها سرعت انجام کارها، تعداد ارتباطات کاری و رسیدن به اهداف، روندها را خاص‌تر کرده است. در مدل‌های سنتی مدیریت عملکرد طراحی یک مدل بر اساس سازمان شما زمان‌بر بود و سنجش آن نیز زمان بیشتری می‌برد. اما استارتاپ‌ها فرصت‌ ندارند که این زمان را صرف فقط طراحی و سنجش عملکرد کنند، آن‌ها نیاز دارند تا بر روی خود انجام عملکرد تمرکز کنند.

مدل اهداف و نتایج کلیدی OKR چیست؟

چند سالی است که مدل اهداف و نتایج کلیدی OKR در بسیاری از استارتاپ‌ها و حتی شرکت‌های بزرگی چون گوگل، دل، لینکدین و زینگا استفاده می‌شود و استفاده از این مدل به دلیل ساده و اجرایی بودن در بسیاری از استارتاپ‌ها، مدلی پسندیده و محبوب است.
شما در یک استارتاپ فارغ از اینکه در چه سطحی از رشد هستید، تعداد زیادی کار دارید که تمام این کارها باید برای رسیدن به یک هدف خاص باشد، به عنوان مثال ممکن است این هدف، رسیدن به انطباق محصول و بازار باشد یا حتی ساده‌تر، ساخت یک محصول کیمنه پذیرفتی یا در مراحل رشد بالاتر رسیدن به اهداف کلیدی باشد که سرمایه‌گذار برای شما گذاشته است. این هدف هر چه که هست شما نیاز دارید که با منابعی که در اختیار دارید به آن برسید. فرقی نمی‌کند که هدفی که می‌خواهید به آن برسید برای کل استارتاپ شماست، برای یک تیم خاص است یا حتی فردی است، این مدل بروی هر سطحی به خوبی جواب می‌دهد. مدل اهداف و نتایج کلیدی از کارمندان و افراد تیم شما می‌خواهد تا مهمترین اهداف خود را به صورت کیفی انتخاب کنند و برای رسیدن به این هدف، کارهای قابل اندازه‌گیری پیدا کنند. نکته اینجاست که شما باید مهم‌ترین هدفی که در حال حاضر می‌خواهید به آن برسید را در نظر بگیرید، هدفی که می‌خواهید در یک بازه زمانی معین به آن برسید. مثلا یک ماه، سه ماه یا حتی یک سال.

اهداف و نتایج کلیدی OKR

به عنوان مثال این هدف کیفی می‌تواند:

 1. برای استارتاپ شما: رسیدن به رتبه مطلوب در تعداد دانلود اپلیکیشن شما در شاخه اپلیکیشن‌های سلامت در کافه بازار
 2. برای استارتاپ شما: افزایش آگاهی افراد از برند شما

توجه کنید که اهداف باید شرایط زیر را داشته باشند:

 1. باید در افراد ایجاد انگیزه و اشتیاق کند و باعث حرکت و حس جلو رفتن در استارتاپ شما شود. حتما مهم است که کیفی باشد.
 2. محدود به یک زمان خاص باشد و بتوان آن را در بازه زمانی انجام داد.
 3. اگر برای تیم خود یا دپارتمان خود این هدف را می‌گذارید، دقت کنید که این هدف باید مستقل باشد و وابسته به تیم‌ها و دپارتمان‌های دیگر نباشد.

نتایج کلیدی در مدل OKR

نتایج کلیدی، اهداف کیفی شما را به قدم‌های کمی مرتبط می‌کند، برای آنکه به آن هدف خاص برسید، باید این نتایج کلیدی را برآورده کنید. تعریف نتایج کلیدی بسیار ساده است. از خود این سوال را کنید که ” از کجا بفهمیم که به آن هدف خاص رسیده‌ایم. ” این کار به این منجر می‌شود که جملاتی مانند خوب، عالی یا مطلوب را دقیق تعریف کنید. به طور کلی شما ۳ نتیجه کلیدی دارید. سنجه‌های این نتایج معمولا بر اساس موارد زیر می‌باشد.

 • رشد
 • میزان درگیر شدن کاربران
 • درآمد
 • عملکرد
 • کیفیت
خواندن
چالش های استارتاپی | بررسی و راه‌حل هایی برای مقابله

گزینه آخر یعنی کیفیت، معمولا باعث سردرگمی بسیاری از تیم‌ها می‌شود. به نظر می‌رسد که سنجش کیفیت کمی سخت باشد ولی با ابزارهایی مانند NPS(Net Promoter Score) این کار قابل انجام است.
به عنوان مثال، انتشار یک محصول کمینه عالی، می‌تواند نتایج کلید زیر را داشته باشد:

 • ۴۰ درصد از کاربران ۲ بار در هفته مجدد بازگردند
 • کسب امتیاز ۸ برای معرفی محصول NPS
 • ۱۵% ضریب تبدیل

رسیدن به نتایج کلیدی باید سخت باشد ولی غیر ممکن نباشد. یک روش عالی برای اینکه غیرممکن را از سخت متمایز کنید دادن رتبه ۱ تا ۱۰ به نتایج است. رتبه ۱ یعنی هیچ‌وقت قابل انجام دادن نیست و رتبه ۱۰ یعنی کاری که مانند آب خوردن انجام می‌دهید. شما رتبه‌ای را می‌بایست انتخاب کنید که تیم شما را به سمت جلو رفتن وادار کند در ضمن اینکه غیر ممکن نیز نباشد. اگر به نتایج نگاه کردید و به خود گفتید: “این نتایج قابل رسیدن است ولی سعی و تلاش بسیار می‌طلبد”، این نتایج نتایج درستی می‌باشد.

چه چیزی باعث موثر بودن مدل اهداف و نتایج کلیدی OKR می‌شود؟

استارتاپ شما برای خود یک هدف و نتایج کلیدی دارد و برای رسیدن به آن، هر تیمی در استارتاپ برای خودش هدف و نتایج کلیدی خود را می‌گذارد. تمرکز هر تیم می‌تواند بر روی زدن یکی از نتایج کلیدی کل استارتاپ یا حمایت از تمام نتایج باشد. همین‌طور هر فرد در هر تیم باید اهداف و نتایج کلیدی خود را داشته باشد که هم نمایان‌گر توسعه شخصی باشد و هم در رسیدن به نتایج کلیدی تیم و استارتاپ کمک کند. در این صورت اهداف و نتایج کلیدی OKR موثر خواهد بود.

این مدل باید مرتبا یادآوری شود. اتفاقی که معمولا در استارتاپ‌‌ها می‌افتد این است که آن‌ها این مدل را در ابتدای فصل برای خود و تیم‌های خود طراحی می‌کنند ولی بعد از گذشت چند هفته، رسیدن به آن کاملا فراموش می‌شود. شما می‌بایست در غالب جلسات هفتگی عملکرد استارتاپ و تیم‌های خود را بسنجید و در ایمیل‌های خود به افراد و تیم‌ها، آن را گوشزد کنید. برای رسیدن به آن جایزه و گزینه‌های تشویقی در نظر بگیرید و مهم بودن رسیدن به این نتایج و اهداف را دائما به تیم‌های خود ابراز کنید. مجموعه این عوامل باعث می‌شوند که در پایان دوره به مشکل فراموش شدن یا عدم داشتن عملکرد مناسب برنخورید.

هرگز اهداف و نتایج را در میانه راه تغییر ندهید. تا انتهای دوره هرطوری هست پیش بروید و برای دوره بعد از آن درس بگیرید. هیچ تیمی برای اولین بار این نتایج را دقیق طراحی نمی‌کند. عوض کردن مکرر آن باعث از بین رفتن تمرکز تیم‌ها شده، ضمن آنکه این کار باعث ایجاد عادت در تغییر آن می‌شود. خود را آماده مواجه با شکست کنید، ممکن است شما برای رسیدن به نرخ تبدیل ۱۵ درصد تلاش کرده‌اید ولی به نرخ ۱۰ درصد در پایان دوره رسیده‌اید. درست است که به عدد مورد نظر نرسیده‌‌اید ولی نباید این عدم موفقیت باعث دلسردی شما شود. از آن درس بگیرید و به سمت جلو حرکت کنید. در پایان با آوردن چند مثال این مبحث را به پایان می‌رسانیم.

خواندن
افزایش بهره وری استارتاپ ها با این روش‌ها

مثال اهداف و نتایج کلیدی OKR برای کل استارتاپ شما:

هدف: رسیدن به اهداف مالی خود برای فصل جاری

نتایج کلیدی:

 • رسیدن به درآمد بالای ۱۰۰ میلیون تومان 
 • رسیدن به فروش منطقه‌ای حداقل ۲۰ میلیون تومان
 • رساندن مشتریان ناراضی به زیر ۵ درصد

مثال اهداف و نتایج کلیدی OKR برای تیم مارکتینگ

هدف: حداکثر کردن جذب کاربران جدید

نتایج کلیدی: 

 • افزایش بازدید صفحات وب سایت به میزان ۵۰ درصد
 • رساندن تعداد عضو شدن در خبرنامه به بیش از ۱۰۰۰۰ نفر
 • رسیدن به تعداد ۲۰۰۰۰ دنبال کننده در اینستاگرام

مثال اهداف و نتایج کلیدی OKR برای تیم محصول

هدف: انتشار و باز‌طراحی اپلیکیشن موبایل

نتایج کلیدی:

 • توسعه اپلیکیشن تست شده تا تاریخ ۳۰ مهر
 • تجدید و بهتر کردن مطالب موجود در مارکت‌ها
 • دریافت رتبه کاربری ۴.۵ و بالاتر

مثال اهداف و نتایج کلیدی OKR برای تیم پشتیبانی

هدف: ارائه پشتیبانی به مشتریان و ایجاد تجربه کاربری فوق‌العاده

نتایج کلیدی:

 • پیاده‌سازی نرم‌افزار جدید پشتیبانی مشتریان
 • کاهش زمان حل مشکل مشتریان به زیر ۲۴ ساعت
 • بالا بردن رتبه رضایت مشتریان به رتبه ۴ از ۵

مثال اهداف و نتایج کلیدی OKR برای تیم فروش

هدف: گسترش شبکه فروش به کل ایران

نتایج کلیدی:

 • همکاری با ۱۰ همکار استانی برای فروش محصول
 • ایجاد برنامه تشویقی برای فروش‌ در استان‌های جدید
 • رسیدن به ۵۵ داستان موفق در فروش استانی
در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام

ایران استارتاپی شوید!

عضو آکادمی ایران استارتاپ شوید تا آموزش‌ها و وبینارهای ما را رایگان دریافت کنید.