انطباق محصول با بازار

انطباق محصول با بازار خود را اندازه‌‌گیری کنید

نحوه ارزیابی انطباق محصول با بازار

انطباق محصول با بازار

انطباق محصول با بازار خود را اندازه‌‌گیری کنید

انطباق محصول با بازار به حضور در بازار خوبی با محصولی که می‌تواند انتظارات آن بازار را برآورده کند، گفته می‌شود. پی بردن به وجود این عدم انطباق کار ساده‌ای است. زمانی‌که مشتریان از محصول‌تان آن ارزشی را که وعده داده بودید دریافت نمی‌کنند، شما را به دیگران توصیه نمی‌کنند و تبلیغات دهان به دهان اتفاق نمی‌افتد. پروسه فروش بیش از حد طول می‌کشد و بسیاری از مذاکرات فروش هیچ‌وقت به نتیجه نمی‌رسد.
انطباق محصول با بازار نیز نشانه‌هایی دارد. در این حالت مشتریان سریع محصول را خریداری می‌کنند. آن‌قدر کارها در قسمت فروش زیاد می‌شود که دائما در حال استخدام نیروی فروش هستید و خبرنگاران برای آنچه اتفاق افتاده دائما با شما تماس می‌گیرند.
اما تمام این جملات اندازه‌گیری‌های کیفی و کلامی است و شما بر اساس این جملات نمی‌توانید قطعی بگویید که محصول منطبق بر بازار ساخته‌اید یا نه. پس چگونه می‌توانیم این انطباق را اندازه‌گیری کنیم، جواب در سنجه‌هایی است که در قسمت‌های قبل تعریف کرده‌ایم.

ارزیابی انطباق محصول با بازار

سنجه نگهداری

شما در قسمت قبل، یعنی ساخت یک محصول کمینه پذیرفتی، با دو سنجه اول این قیف بیشتر کار داشتید و تعداد افرادی را که در مدت زمان‌های معین جذب و فعال می‌شدند را دنبال می‌کردید. ولی اکنون که محصول شما منتشر شده و جذب و فعال‌سازی هم در حال اتفاق است باید میزان بازگشت کاربران را مورد محاسبه قرار دهید. سنجه نگهداری، معیاری است که به شما نشان می‌دهد محصولی که ساخته‌اید کاربران را دوباره برمی‌گرداند؟ آیا کاربران از محصول‌تان به صورت مستمر استفاده کنند؟

مزیت استفاده از سنجه نگهداری در این مرحله این است که باعث می‌شود با کمک آن، محصول خود را بهبود دهید و اگر جایی نیاز به تغییر دارد، آن را اعمال کنید. قبل از آن که محصول را منتشر کنید باید بر روی صحبت‌های مشتری تمرکز می‌کردید و حال که محصول را منتشر کردید باید بر روی نوع کار کردن آن‌ها با محصول متمرکز شوید.

سنجه کسب درآمد

شاید از خود بپرسید که پس سنجه کسب درآمد چه می‌شود؟ هر چند که این سنجه لازمه رسیدن به انطباق است ولی در بسیاری از موارد دیده شده است که مشتری برای محصولی پول پرداخت کرده ولی از آن استفاده نکرده است. بنابراین اگر بتوانید محصولی بسازید که کاربران به خاطر آن بازگردند، نباید زیاد نگران سنجه بعدی یعنی کسب درآمد باشید. با یک قیمت‌گذاری و مدل درآمدی درست، آن‌ها محصول شما را خریداری می‌کنند و بابتش پول پرداخت می‌کنند.

برای آنکه بتوانید از این سنجه حداکثر استفاده را کنید، بهتر است به موارد زیر توجه کنید:

  1. کاربر فعال را تعریف کنید. تعریف فعال بودن بستگی به نوع کسب‌و‌کار شما دارد، ممکن است برای یک استارتاپ، تعداد لاگین کردن در سیستم باشد و مثلا در یک پلتفرم انتشار بلاگ و تعداد بلاگ‌هایی که فرد نوشته است.
  2. نرخ نگهداری خود را تصویری کنید. بدین صورت بهتر متوجه نرخ تغییر از یک سنجه به سنجه دیگر می‌شوید و میزان ریزش مشتریان خود را بهتر درک می‌کنید.
  3. سنجه‌ها را با جزییات بیشتری نشان دهید و روند رشد خود را به صورت دوره‌ای ببینید.
خواندن
فروش در استارتاپ‌‌‌ ها و نکات فروش آنلاین
 سنجه کسب درآمد
آمار انطباق بازار با محصول

برای ساخت ویژگی‌های جدید عجله نکنید

یک بازار با مشتریان بالقوه واقعیِ بسیار، از شما ویژگی‌های جدید می‌طلبد. زمانی که محصول منتشر می‌شود، درخواست برای ویژگی‌های جدید نیز سرازیر می‌شود و ساخت آن‌ها تنها راهی است که برای محبوب ماندن محصول‌تان دارید ولی مراقب چند نکته باشید:

  • ویژگی‌های بیشتر، UVP یا ارزش پیشنهادی یکتای شما را کم رنگ می‌کند.
  • به سرعت از محصول کمینه پذیرفتنی خود ناامید نشوید.
  • اضافه کردن ویژگی‌های جدید همیشه هزینه پنهان بسیاری روی دست شما خواهد گذاشت. تست کردن، اسکرین شات و آموزش، ساخت ویدئو و هزینه‌های بسیار دیگر.
  • شما هنوز نمی‌دانید که دقیقا مشتری چه می‌خواهد و درحال ارزیابی انطباق محصول با بازار هستید بنابراین در این حالت ساخت و انتشار ویژگی‌های جدید می‌تواند اعتیادآور باشد.

از قانون ۸۰/۲۰ استفاده کنید.

۸۰ درصد وقت خود را بعد از انتشار بر روی اندازه‌گیری، بهبود و فروش بگذارید و ۲۰ درصد وقت‌تان را به اضافه کردن ویژگی‌های جدید اختصاص دهید.

اولویت شما در انتشار ویژگی‌های جدید باید به ترتیب زیر باشد:

  1. بهبود ویژگی‌هایی که در حال حاضر دارید، مانند بهبود فرم ثبت نام
  2. ویژگی‌هایی که مشتریان درخواست داده‌اند
  3. ویژگی‌هایی که در مراحل قبل به عنوان “بهتر است داشته باشید” پیدا کردید

تمام این ویژگی‌ها را با توجه به اولویتی‌هایی که بیان کردیم وارد بکلاگ تیم توسعه خود کنید و از قاعده ۸۰/۲۰ غافل نشوید. اگر دارای شرایط بالا هستید به شما تبریک می‌گوییم زیرا شماداز مرحله انطباق گذشته‌اید و باید آماده مرحله بعد یعنی Scale کردن یا “گسترده شدن” شوید.

اولویت شما در انتشار ویژگی‌های جدید

سوالی که باید در این مرحله جواب دهید این است که چگونه می‌توانید رشد خود را شتاب دهید. در این مرحله تمرکزتان باید روی سنجه‌های جذب بیشتر و رفرال باشد.

 چگونه می‌توانید رشد خود را شتاب دهید

ما در این دوره Scale کردن یا گسترش را بیشتر از این شرح نمی‌دهیم زیرا هدف از دوره آموزش برای رسیدن به محصولی است که منطبق با بازار باشد. اگر تا به اینجا رسیده‌اید با اصول اولیه و کلیات استارتاپ ناب آشنا شده‌اید و برای استاد شدن در آن باید تمرین کنید زیرا فقط خواندن و تمام کردن این دوره کافی نیست. 

بعد از اندازه گیری انطباق محصول با بازار چه کنیم؟

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، تمرین کنید و ایده‌ای که در ذهن دارید را با چارچوب این دوره بسازید ولی اگر فرصت این کار را ندارید به دوره بعدی ما یعنی ساخت یک تیم عالی بروید. داشتن یک تیم عالی از ارکان اصلی یک استارتاپ موفق است. رشد و موفقیت مجموعه شما به تیم‌تان بستگی دارد تا حدی که بعضی سرمایه‌گذاران برایشان این عامل، اصلی‌ترین دلیل سرمایه‌گذاری روی استارتاپ است.

برای خواندن تمام مقالات دوره استارتاپ ناب به اینجا مراجعه کنید.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام

ایران استارتاپی شوید!

عضو آکادمی ایران استارتاپ شوید تا آموزش‌ها و وبینارهای ما را رایگان دریافت کنید.