افزایش بهره وری استارتاپ ها

افزایش بهره وری استارتاپ ها با این روش‌ها

روش هایی برای افزایش بهره وری استارتاپ ها

افزایش بهره وری استارتاپ ها این روزها به موضوع مورد علاقه برای مدیران تبدیل شده است. بنیانگذاران استارتاپ‌ها با بودجه محدود و ساعات کاری شلوغ و پر رفت‌وآمد،‌ بیشترین نیاز را به استفاده حداکثری از زمان دارند. این افراد با مسائل مختلفی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. از راهنمایی فرد فنی در استارتاپ گرفته تا انجام کارهای مارکتینگ. به همین خاطر هرگونه حرکتی که باعث بهینه‌تر شدن زندگی این افراد شود بازدهی‌شان را چند برابر می‌کند. همه افراد سهم مساوی از یک روز کاری دارند ولی آن چه بنیانگذاران موفق را از بقیه متمایز می‌کند،‌ چگونگی تقسیم زمان و انجام کارها است. در ادامه ما به بررسی مواردی می‌پردازیم که باعث افزایش بهره وری استارتاپ و بهبود عملکرد فردی و تیمی شما در کار و زندگی شخصی خواهد شد.

افزایش بهره وری استارتاپ ها

کارهای کمتر را با تمرکز بالاتر انجام دهید. انجام چند کار به صورت همزمان ممنوع

برای افزایش بهره وری استارتاپ ها باید به جای مولتی تسکینگ یا انجام همزمان چند کار، روی یک کار تمرکز کنید و سعی کنید تا آن یک کار را به بهترین نحو انجام دهید. به این صورت کارها با کیفیت بالاتر و سرعت بیشتری پایان می‌پذیرند و در پایان بازدهی بالاتری خواهید داشت.

مواردی که باعث حواس‌پرتی شما می‌شوند را حذف کنید

همیشه تمرکز و ذهن آزاد داشتن ممکن نیست، و گاهی کوچکترین حواس‌پرتی‌ها باعث می‌شود که شما بازدهی همیشگی را نداشته باشید. سعی کنید تا این موارد را به حداقل ممکن برسانید. و این موارد را در دفتر خود نیز اجرا کنید تا میزان حواس‌پرتی سایر اعضای تیم هم کمتر شود. شما لازم نیست که زمان خود را بهتر مدیریت کنید بلکه می‌بایست، این حواس‌پرتی‌ها را مدیریت کنید. چیزهایی مانند نوتیفیکیشن‌های موبایل.

برای افزایش بهره وری استارتاپ ها باید روش‌های ارتباطی را بهینه کنید

تقریبا ایمیل هنوز هم کانال ارتباطی پذیرفته‌ای است برای کار تیمی است ولی دلیل بسیاری از همین حواس‌پرتی‌ها همین چک کردن بیش از حد اینباکس است. بنابراین برای افزایش بهره وری استارتاپ ها افراد برای ارتباطات تیمی از ابزارهای ارتباطی و مدیریت تیمی چون تسکولو یا اسلک استفاده می‌کنند. این ابزارها طراحی شده‌اند تا بازدهی شما را بهتر مدیریت کنند و ایمیل را محدود به ارتباطات خارج شرکتی خود کنید.

تعداد جلسات تیمی و کاری خود را به حداقل برسانید

شاید هنوز متوجه نشده باشید ولی جلسات قاتل بازدهی و استفاده بهینه از وقت تان هستند. اگر جلسه بیرون از شرکت باشد، مدت زمانی که در ترافیک و رفت‌و‌آمد هستید هم بر آن اضافه می‌شود و در اغلب مواقع آن جلسه خروجی خاصی نخواهد داشت.. زمان کارهایی که می‌شد با تلفن یا ابزارهای جایگزین آن مانند اسکایپ انجام داد را صرف رفتن به جلسات بیهوده نکنید. البته گاهی نیز این جلسات لازم و حیاتی‌اند، مانند جلساتی که با تیم خود برای گرفتن و دادن فیدبک انجام می‌دهید. سعی کنید زمان این جلسات را از قبل تنظیم کرده و به اطلاع همه برسانید. برای جلسه زمان شروع و پایان دقیق داشته باشید و آن را رعایت کنید.

تمرکزتان را روی اهداف واقعی‌تر بگذارید

بنیانگذاران در خیالبافی و فکر کردن به آرزوهای دور و غیرواقعی مهارت خاصی دارند که البته همین تفکر است که آن‌ها را از بقیه متمایز می‌کند ولی این خیالبافی‌ها معمولا ذهن و تمرکز شما را بر هم زده و قبل از آنکه به خود بیایید می‌بینید زمان زیادی را برای چیزی گذاشته‌اید که وجود خارجی ندارد. به جای آن سعی کنید بر روی اهدافی که تیم شما باید در کوتاه مدت و بلند مدت دست یابد متمرکز شوید. بنابرانی برای افزایش بهره وری استارتاپ ها باید اهداف را کمی جسورانه ولی قابل رسیدن تعیین کرد و حتما برایش زمان کافی را در نظر گرفت.

خواندن
آشنایی با روش های استخدام و جذب نیرو در استارتاپ

برای افزایش بهره وری استارتاپ ها اولویت‌ها را بشناسید

بسیاری از ما بیشتر وقت خود را روی کارهای غیر ضروری می‌گذاریم و از انجام کارهای مهم غافل می‌شویم. یاد بگیرید که کارهای مهم و ضروری را از نظر شخصی اولویت‌بندی کنید. مواردی را که برای رشد فردی و رشد استارتاپ خود ضروری است یادداشت کنید و شروع به انجام آن‌ها کنید. کارهای مهم خود را از نظر اضطراری بودن اولویت‌بندی کنید و اول آن‌ها را انجام دهید.

به خیلی از چیزها نه بگویید

“افراد فکر می‌کنند که تمرکز به معنای بله گفتن به چیزهایی است که قرار است روی آن تمرکز کنند. در حالیکه تمرکز به معنای نه گفتن به صدها ایده خوب دیگر است.” ( استیو جابز )

هر از چندگاهی شما وسوسه می‌شوید تا به تمام چیزهایی که  بر سر راه خود می‌بینید بله بگویید. ولی باید بدانید که این روش هیچگاه به افزایش بهره وری استارتاپ ها نرسیده است. بسیاری از این کارها تبدیل به دزدان زمان می‌شوند و منابع شما را نابود می‌کنند. پس یاد بگیرید که که به بسیاری از چیزها نه بگویید به چیزهایی که به باور شما نفعی در بلند مدت برایتان ندارند.

واگذار کردن کارها را یاد بگیرید

افراد موفق تمام کارها را خودشان انجام نمی‌دهند. بلکه در هنر واگذار کردن به استادی رسیده‌اند. با ابزارهای اینترنتی دورکاری هم این کار راحت‌تر شده و با واگذار کردن کارهایی که از شما زمان بسیار می‌گیرند می‌توانید بروی کارهایی تمرکز کنید که ارزش بیشتری دارند و فقط شما می‌توانید آن‌ها را انجام دهید.

برای افزایش بهره وری استارتاپ ها به ددلاین‌ها بهای بیشتری دهید

ددلاین‌ها یا زمان‌هایی که باید کارها در آن زمان به اتمام برسد، یکی از کلیدی‌ترین ابزارها برای ایجاد نظم در محیط کار است. ددلاین‌ها را در استارتاپ خود جدی بگیرید و سعی کنید آن‌ها را واقع‌بینانه بگذارید. می‌توانید از ابزارهایی مانند تسکولو برای مدیریت کارهای خود استفاده کنید زیرا این گونه ابزارها به شما ددلاین‌ها را ا یادآوری می‌کنند.

از ساعاتی که بهترین عملکرد را دارید، استفاده بهتری کنید

برای افزایش بهره وری استارتاپ ها باید کمی زمان بگذارید و عملکرد روزانه خود را بسنجید و زمان‌هایی که بیشترین کارایی و بازدهی را دارید پیدا کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که چیزی که برای دیگری جواب داده است ممکن است برای شما جواب ندهد. بعضی افراد سحرخیز هستند و بعضی دیگر شب‌کار و در این بازه‌ها بیشترین کارایی را دارند. این زمان‌ها را پیدا کنید و آن‌ها را برای بازدهی بیشتر تکرار کنید.

هرگز سلامتی خود را به خطر نیندازید

زمانی که مریض یا خسته هستید، واضح است که کارایی همیشگی را نخواهید داشت. از بیش از حد کار کردن پرهیز کنید. زمانی را به خودتانُ استراحت و انجام کارهایی که شما را خوشحال می‌کنند، اختصاص دهید. بسیاری از افراد خود را قربانی استارتاپ می‌کنند و سلامتی خود را به خطر می‌اندازند. برای آنکه بتوانید بیشترین بازدهی را در زندگی شخصی و حرفه‌ای داشته باشید باید جسم و ذهن سالمی داشته باشید.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام

ایران استارتاپی شوید!

عضو آکادمی ایران استارتاپ شوید تا آموزش‌ها و وبینارهای ما را رایگان دریافت کنید.