ابزارهای تیم سازی در استارتاپ

ابزارهای تیم سازی در استارتاپ | مدیریت سرمایه های انسانی

آشنایی با ابزارهای تیم سازی در استارتاپ

در این قسمت برایتان از تیم استارتاپی و ابزارهای تیم سازی می‌نویسیم. در بخش قبل در مورد لزوم داشتن یک شریک، نحوه پیدا کردن و خصوصیاتی که باید داشته باشد نوشتیم و اینکه چرا داشتن یک تیم لازم است. در ادامه نیز جواب سوال‌های تیم استارتاپی چیست؟ چرا تیم بر ایده و بازار ارجحیت دارد، رابطه تیم و فرهنگ استارتاپی چیست؟ فرهنگ استارتاپی چگونه ساخته می‌شود و چگونه بر روال استخدام نیروها، ماندن نیروها و عملکرد استارتاپ تاثیر می‌گذارد؟ اجزای تشکیل‌دهنده یک تیم خوب چیست و چه ابزارهایی به ساخت یک تیم استارتاپی کمک می‌کند؟ و بسیاری سوال‌های دیگر را جواب می‌دهیم. ما در این بخش به توضیح مقدماتی مفهوم تیم و فرهنگ آن پرداخته‌ایم و یکی از پرکاربردترین ابزارهای ساخت تیم به نام فیدبک (Feedback) را تشریح کرده‌ایم.

چرا تیم بر تمام ارکان استارتاپ ارجحیت دارد؟

این قسمت را با نقل قولی از برد فلد، موسس شتابدهنده تک استار شروع می‌کنیم. او در قسمتی از کتاب خود به نام جوامع استارتاپی می‌نویسد: تیم تیم تیم، بازار، ایده. وی با  تاکید بر تیم استارتاپی ادامه می‌دهد که ایده ها تغییر پذیر هستند ولی یک تیم خوب توانایی آن را دارد با ظرفیتی که در بازار می‌بیند، از ایده‌های معمولی، شرکت‌های موفق بسازد. تیم شما ممکن است در زیر حجم کارها، استرس و بسیاری دیگر از موارد به این نتیجه برسد که ایده‌ای که داشته‌اید منطبق با بازار نبوده و نیاز به چرخش یا تغییر دارد. حال آنکه یک تیم زبده و چابک این تغییر را پذیرفته و محصول را با بازار منطبق می‌کند. بنابراین باید از ابزارهای تیم سازی در استارتاپ به خوبی استفاده کنید.

مفهوم و ارکان تشکیل‌دهنده ساخت یک تیم چیست؟

تیم شما ممکن است از ۲ تا ۴ نفر تشکیل شده باشد. در تعدا بالاتر به دلیل بالا رفتن روابط انسانی و ارتباطاتیُ تیم چالاکی خود را از دست می‌دهد. البته برای کارآمدی تیم‌های بزرگتر از ۵ نفر راه‌حل‌های بسیاری وجود دارد. تمرکز ما در تعریف تیم استارتاپی، تیم تشکیل‌دهنده استارتاپ است و ما بر روی ابزارهای تیم سازی تمرکز می‌کنیم. احتمالا شما همدیگر را از زمان دبیرستان یا دانشگاه می‌شناخته‌اید یا در شرکت خود همکار بوده‌اید و از کنار هم بودن لذت می‌برده‌اید ولی به محض اینکه وارد ساخت استارتاپ خود شده‌اید به مشکلات عدیده‌ای مانند تفاوت در سطح انتظارات، عدم توانایی در برقراری ارتباطات مناسب و برگزاری جلسات طولانی که خروجی خاصی نداشته‌اند برخورد کرده‌اید. خوب باید گفت که کار کردن در یک استارتاپ به دلایل مختلف با گروه دوستان و همکاران متفاوت است. چارچوب‌ها و پلتفرم‌های بسیاری برای ارکان تشکیل‌دهنده ساخت یک تیم وجود دارد که ما در این دوره به بعضی از این روش‌ها و مدل‌ها اشاره خواهیم کرد.

ابزارهای تیم سازی در استارتاپ

ابزارهای تیم سازی در استارتاپ ۱ : ارتباطات در تیم

در این قسمت از مفهوم ارتباطات در تیم و شرح مدل دریافت‌کننده و فرستنده برایتان می گوییم. آخرین باری که با هم‌تیمی خود در یک جلسه ناتوان به انتقال یک مفهوم بوده‌اید کی بوده است؟ آخرین باری که در حال پیگیری کارها متوجه شدید که هم‌ تیمی شما کاملا مفهومی را که شما در ذهن داشتید، اشتباه متوجه شده است کی بوده است؟ آخرین دفعه‌ای که در اوج استرس و فشار استارتاپ، موفق شدید که یک جلسه تیمی مفید داشته باشید کی بوده است؟ و سوالات و چالش‌های بسیار دیگری که در ادامه با مطرح کردن یک مدل شرح می‌دهیم تا قابل درک باشد.

 • رسیدن به درکی شفاف از چیزی که می‌خواهید بیان کنید.
 • بیان آن مفهوم با ادبیات خود
 • ارسال پیام
 • دریافت پیام
 • تجزیه و تحلیل پیامی که دریافت شده
 • رسیدن به درکی شفاف از چیزی که منتقل شده است.
ابزارهای تیم سازی در استارتاپ ارتباطات در تیم

در بین تمام بخش‌های این مدل از شماره ۱ الی ۶ نویز وجود دارد مانند نظرات اطرافیان، محیط شلوغ، پیش‌داوری و …

خواندن
افزایش بهره وری استارتاپ ها با این روش‌ها

این مدل، مدلی شماتیک از برقراری ارتباط میان ۲ نفر است، حال تصور کنید تیم شما یک تیم ۴ نفره است، یعنی ۲ به توان ۴ مرتبه نویز و پیچیدگی ارتباطی. برای اینکه به درک شفاف‌تری از این مدل برسید فعالیت زیر را با هم‌تیمی خود انجام دهید:

با در دست گرفتن یک تصویر و رعایت قوانین زیر سعی کنید یک نفر نقش توصیف‌کننده باشد و یک نفر نقش طراحی تصویر را بر عهده بگیرد.

 • سعی نکنید که چیزی را که طراح در حال کشیدن است ببینید.
 • طراح حق ندارد، تصویر شما را را ببیند.
 • شما تنها از طریق توصیف عکس آنچه می بینید را باید منتقل کنید.
 • طراح هم فقط با توصیف کلامی می‌تواند بگوید که چه چیزی کشیده است.
 • شما فقط ۱۵ دقیقه فرصت دارید که به شمایی از تصویر برسید.

این فعالیت را امتحان کنید و مراحل مختلف مراحل بالا را با هم‌تیمی خود مرور کنید. در پایان ببینید که تصویر کشیده شده با تصویر واقعی چه تفاوت‌هایی دارد.

ابزارهای تیم سازی در استارتاپ 2

ابزارهای تیم سازی در استارتاپ ۲: شرح و توضیح ابزار فیدبک (بازخورد)

یکی از ابزارهای تیم سازی در استارتاپ که در بحث ارتباطات با اهمیت است، فیدبک (بازخورد) است. مدل‌های بسیاری برای دادن و گرفتن فیدبک گفته شده است که ما در اینجا به بیان یکی از ساده‌ترین و کامل‌ترین آن‌ها بسنده می‌کنیم.

تعریف فیدبک (بازخورد) در تیم استارتاپی: حتما شما هم در مورد دوست یا همکارتان بازخورد داده‌اید. مثلاً او را سرزنش کرده‌اید که چرا فلان شد، یا تشویق‌اش کرده‌اید که این کارت عالی بود، یا چیزهایی از این قبیل. بازخورد دادن کار مهمی است که در سازمان‌ها لازم است، لزوم آن هم جدی است و یکی از مشکلات جدی در سازمان‌های ما، همین نبود بازخورد است. حال آنکه در تیم‌های استارتاپی به دلیل اینکه سطح انجام ارتباطات و کارها بسیار بالاتر است، نبود یک سیستم فیدبک‌دهی و گیری مناسب در بین افراد تیم، منجر به پایین آمدن سطح کارآمدی می‌شود. تصور کنید که هم تیمی شما در جلسات تیمی دائما وسط حرف بقیه می‌پرد یا غر می‌زند، در صورتی که نتوانید این عمل را از طریق بازخورد مناسب به هم‌تیمی خود منتقل کنید، بازدهی جلسات را پایین می‌آورد و در آینده بر روی فرهنگ استارتاپی‌تان تاثیر می‌گذارد.

مراحل فیدبک‌دهی مناسب:

 • درخواست: از فرد بپرسید که آیا می‌توانید به او بازخورد خود را بگویید؟، حتما بپرسید. با این عمل آمادگی ذهنی برای تغییر کردن به وجود می‌آورید و افراد معمولا با پاسخ مثبت به شما این اجازه را می‌دهند که وارد مراحل دیگر شوید. اگر فکر می‌کنید که فرد مورد نظر آماده شنیدن بازخورد نیست، آن را به زمانی دیگر موکول کنید.
 • بیان مشاهده: آن چرا که از عمل فرد مشاهده کردید به او یادآور شوید، سعی نکنید قضاوت یا پیش‌داوری درباره رفتار فرد بکنید. فقط رفتار هم‌تیمی خود را از آن چه که دیدید بیان کنید، به عنوان مثال بپرسید که: “من در جلسه امروز مشاهده کردم که تو در وسط حرف‌های بقیه می‌پریدی و صحبت آن‌ها را قطع می‌کردی.”
 • وقفه: پس از آن که مشاهده خود را از رفتار فرد بیان کردید، لحظه کوتاهی صبر کنید، همچنین می‌توانید از سوالاتی مانند، “به یاد می‌آوری؟” یا “من درست متوجه شدم؟” استفاده کنید. با این کار مطمئن می‌شوید که فرد مورد نظر با شما در یک صفحه است و منظور شما را متوجه شده و به زمانی که این عمل را انجام می‌داده است فکر می‌کند.
 • توصیف تاثیری که رفتار فرد بر روی شما داشته: سعی کنید تاثیری را که عمل فرد بر روی شما داشته با جملاتی مانند: “من احساس کردم، من رو مجبور کرد که” استفاده کنید. به عنوان مثال بگویید: “من احساس می‌کنم که این عمل تو بر روی عملکرد تیم و بازدهی آن تاثیر منفی می‌گذارد.”
 • پیشنهاد رفتار جایگزین: رفتار جایگزین را پیشنهاد دهید و از قبل مطمئن شوید که فرد ظرفیت پذیرفتن آن را دارد. با جملاتی چون:”میشه لطفا، می‌تونی این کار را انجام‌دهی، چه طور میشه این کار رو متفاوت انجام داد؟” استفاده کنید.
 • منتظر بازخورد فرد شوید: در صورت نیاز، برای جا انداختن موضوع می‌توانید، وارد مکالمه سازنده با فرد شوید و نظر فرد را بیشتر جویا شوید. بپرسید: “چگونه فکر می‌کنی؟، احساست رو به من بگو”
مراحل فیدبک‌دهی

شنونده خوبی باشید

خب تا اینجا شما با ابزارهای تیم سازی در استارتاپ و چگونگی دادن بازخورد آشنا شدید، اما بازخورد قسمتی دیگر به نام گرفتن بازخورد نیز دارد که فرد گیرنده باید رعایت کند.

 • گوش کردن: منیت و غرور خود را کنار گذاشته و فقط گوش دهید.
 • شفاف کنید، رد نکنید: اگر مورد بازخورد قرار گرفتید، سعی کنید جوانب دیگر را مشاهده و ارزیابی فرد را در مورد خود بررسی کنید. درباره عوامل به وجود آمدن این شرایط از فرد بپرسید و درباره احساس او بیشتر صحبت کنید.
 • نهادینه کردن: سعی کنید بعد از گرفتن بازخورد با تمرین کردن آن را نهادینه کنید.
خواندن
آشنایی با روش های استخدام و جذب نیرو در استارتاپ
در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام

ایران استارتاپی شوید!

عضو آکادمی ایران استارتاپ شوید تا آموزش‌ها و وبینارهای ما را رایگان دریافت کنید.